Etapy zapłodnienia komórki jajowej i rozwoju zarodka

0
22188
Etapy zapłodnienia komórki jajowej i rozwoju zarodka

Proces zapłodnienia jest pierwszym etapem powstawania nowego życia. Jest to proces złożony, który składa się z kilku etapów. W artykule dokładnie opisujemy wszystkie fazy zapłodnienia, tłumaczymy, kiedy może dochodzić do powstania zygoty, kiedy zygota zamienia się w zarodek i co musi się stać, żeby mogło dojść do zagnieżdżenia się powstałego zarodka w jamie macicy.

Na czym tak naprawdę polega zapłodnienie?

Zapłodnienie to proces, który polega na łączeniu się ze sobą komórek rozrodczych kobiety i mężczyzny, czyli komórki jajowej i plemnika. Jest to proces bardzo złożony, który trwa zazwyczaj między 24 a 48 godzin. Żeby mogło dojść do zapłodnienia, czyli połączenia rozwiniętej komórki jajowej z plemnikiem, muszą zachodzić ku temu odpowiednie warunki. Zazwyczaj jest to możliwe pomiędzy 10. a 18. dniem cyklu menstruacyjnego. Żeby mogło dojść do zapłodnienia, w tym czasie musi dojść do penetracji, czyli członek mężczyzny musi się znaleźć w pochwie kobiety.

Sprawdź także:  Wpływ snu na zdrowie: porady dla lepszego odpoczynku

Najlepiej jeżeli w wyniku penetracji dojdzie do wytrysku, ale nie jest to niezbędny warunek do tego, żeby doszło do zapłodnienia. Znajdujące się w nasieniu plemniki, muszą przejść drogę przez szyjkę macicy, przez jamę macicy, aż do jajowodu, w którym zazwyczaj dochodzi do połączenia z rozwiniętą komórką jajową.

Jak dodaje nasz rozmówca, lekarz specjalista z Centrum Leczenia Niepłodności Angelius w KatowicachSamo zapłodnienie to proces, który może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Co jest jednak szczególnie ważne, o ile plemniki w drogach rodnych kobiety mogą przeżyć nawet przez około 70 godzin, cykl życia komórki jajowej jest znacznie krótszy i trwa zaledwie od 12 do 24 godzin. Dlatego też, żeby mogło dojść do zapłodnienia dotarcie plemników do komórki jajowej musi być w odpowiednim czasie.

Jaki jest pierwszy etap zapłodnienia?

Po dotarciu plemników do komórki jajowej pierwszym etapem jest powstanie zygoty. Jest to pierwsza komórka, która powstaje z połączenia ze sobą plemnika z komórką jajową. Zygota posiada pełen zestaw chromosomów, połowę od plemnika i połowę od komórki jajowej. Jeżeli wszystko przebiega w porządku, w kolejnych godzinach dochodzi do podziałów zygoty i powstania kolejnych komórek. Co jednak istotne, nie zawsze tak jest i według badań ponad połowa zapłodnionych komórek jajowych ulega samoistnemu poronieniu. Oznacza to, że samo zapłodnienie nie jest jednoznaczne z zajściem w ciążę.

Sprawdź także:  Co musisz wiedzieć o mezoterapii igłowej?

Podział zygoty zachodzi stosunkowo szybko. Do pierwszego podziału zygoty dochodzi już w trakcie 30 godzin po zapłodnieniu, natomiast później do podziału komórek dochodzi już co około 12-14 godzin. Po około 4 do 8 dniach od zapłodnienia złożona już z wielu komórek zygota zagnieżdża się w jamie macicy i rozpoczyna się okres zarodkowy.

Na czym polega okres zarodkowy?

Okres zarodkowy ma bardzo duże znaczenie w rozwoju nowego życia, ponieważ to właśnie w tym czasie dochodzi do tworzenia się i kształtowania wszystkich najważniejszych układów i organów wewnętrznych. Zarodek rozwija się już znacznie szybciej niż zygotaKomórki w okresie zarodkowym dzielą się już znacznie szybciej. Dochodzi do powstania układu nerwowego, układu kostnego, układu pokarmowego oraz wszystkich innych, niezbędnych do późniejszego, samodzielnego już życia, organów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here