Kiedy wykonywane jest badanie AMH w diagnostyce niepłodności?

0
741

Jednym z podstawowych badań diagnostycznych, które mają na celu wykrycie przyczyn niepłodności, czyli długotrwałego problemu z zajściem w ciążę, jest badanie AMH, czyli test, który umożliwia lekarzom określić stan rezerwy jajnikowej u pacjentek. Badania te są również często wykonywane u kobiet, które dopiero zaczynają się starać o zajście w ciążę. W naszym artykule dokładniej opisujemy, jakie znaczenie dla możliwości zajścia w ciążę ma hormon AMH oraz jakie mogą być przyczyny obniżenia jego ilości w organizmie.

Co to jest hormon AMH, kiedy zaleca się badania jego stężenia?

Hormon antymullerowski AMH to glikoproteina, która jest wytwarzana w gonadach. AMH występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, ale to u kobiet używany jest jako narzędzie w diagnostyce niepłodności. U kobiet hormon ten jest wytwarzany przez komórki ziarniste pęcherzyków w jajnikach.  Dlaczego odgrywa tak ważną rolę przy dokonywaniu oceny płodności u kobiet, czyli jej zdolności do posiadania potomstwa? Ponieważ to właśnie AMH wskazuje na  to, jak duże są szanse kobiety na posiadanie własnych dzieci.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Ośrodka Leczenia Niepłodności OVIklinika w Warszawie: Określenie poziomu hormonu AMH jest tak bardzo ważne w diagnostyce niepłodności i w przygotowaniu pacjentek do zajścia w ciążę, stężenie tego hormonu pozwala określić wielkość rezerwy jajnikowej, co ma znaczenie dla możliwości zajścia w ciążę.  Badanie stężenia hormonu AMH we krwi pacjentki można wykonać w dowolnym momencie cyklu. Na podstawie stwierdzonego poziomu rezerwy jajnikowej możliwe jest stwierdzenie dysfunkcji jajników lub POI, czyli zespołu przedwczesnej niewydolności jajników. Wyniki badania dają więc przydatne informacje, które pozwalają dobrać właściwą metodę leczenia niepłodności oraz ustalić odpowiednie dawki leków do stymulacji jajeczkowania.

Czy badanie AMH wykonywane jest tylko w ramach diagnostyki niepłodności i podczas planowania ciąży? Nie tylko. Badanie to ma także duże znaczenie w diagnostyce i kontrolowaniu postępów leczenie zespołu policystycznych jajników PCOS. Najważniejszym celem badania AMH jest jednak określenie poziomu rezerwy jajnikowej u kobiet w trakcie leczenia niepłodności.

Na czym polega badanie AMH?

Badanie stężenia hormonu antymullerowekiego jest bardzo proste i całkowicie nieinwazyjne. Nie wymaga też żadnych wcześniejszych przygotowań. Badanie polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej. Następnie pobrana próbka jest przekazywana do laboratorium, w którym określa się stężenie hormonu AMH. Interpretacja wyników AMH zależy od wieku pacjentki, najczęściej prawidłowe wyniki badania AMH mieszczą się w przedziale między 1 a 5 ng/ml. Zbyt niska wartość stężenia oznacza zmniejszenie rezerwy jajnikowej. Stężenie hormonu AMH powyżej 5 ng/ml może być wskazaniem do tego, że u kobiety występuje zespół policystyczności jajników.

Jakie są możliwe przyczyny obniżonej rezerwy jajnikowej u kobiet?

Określenie poziomu rezerwy jajnikowej u pacjentek jest tak ważne, ponieważ tego typu problemy mogą być spowodowane różnymi czynnikami. W większości przypadków do obniżenia rezerwy jajnikowej dochodzi wraz z wiekiem. Istotne różnice w tym aspekcie są widoczne u kobiet już po ukończeniu przez nie 30 lat. Z tego względu badanie AMH jest szczególnie ważne w diagnostyce niepłodności u kobiet, które starają się o dziecko już po przekroczeniu tego progu. Wiek nie jest jednak jedynym czynnikiem, który może mieć wpływ na obniżenie rezerwy jajnikowej.  Innymi przyczynami mogą być m.in. powstanie zaburzeń autoimmunologicznych, zaburzenia genetyczne oraz wykonane zabiegi na przydatkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here