Żywe muzeum ceramiki – co to takiego?

0
545
Żywe muzeum ceramiki – co to takiego?

Wyroby ceramiczne, które wykonuje się ręcznie, od lat cieszą się ogromną popularnością, nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Miejscem, gdzie powstają, jest tak zwana manufaktura ceramiki. Dostęp do niej mają jednak wyłącznie osoby, które trudnią się takim arcydziełem rękodzielniczym. Istnieją natomiast żywe muzea ceramiki, gdzie każdy może podejrzeć, jak powstają prawdziwe dzieła sztuki. Sprawdź, jak wygląda takie miejsca.

Czym jest Żywe Muzeum Ceramiki?

Chciałbyś na żywo zobaczyć, jak powstają ceramiczne dzieła sztuki? Okazuje się, że jest to możliwe. Taką opcję udostępnia Żywe Muzeum Ceramiki. To zazwyczaj znajduje się w miejscu manufaktury, gdzie wyrabiana jest ceramika Bolesławiec. W konkretnych terminach zainteresowani mogą tam podejrzeć od środka, jak wyglądają poszczególne procesy – od momentu powstawania odlewu, aż po ostateczne zdobienia.

Zwiedzanie odbywa się z udziałem przewodnika, który tłumaczy, jak powstają ceramiczne naczynia. Co ciekawe, po wcześniejszej rezerwacji możliwe jest oprowadzanie nie tylko w języku polskim, ale także angielskim i niemieckim. Jest to więc atrakcja dla wszystkich turystów – również tych, którzy przyjeżdżają z innych zakątków Polski i świata. Nie ma w tym nic dziwnego, wysławiona przez Bolesławiec ceramika cieszy się ogromnym zainteresowaniem w sąsiednich krajach, gdzie co roku eksportuje się setki ręcznie wykonanych przedmiotów. Są to przede wszystkim różnego rodzaju:

  • zestawy śniadaniowe,
  • kubki,
  • filiżanki,
  • talerze
  • kompletne zastawy obiadowe.

Jakie dodatkowe atrakcje oferuje Żywe Muzeum Ceramiki?

Miejsca takie, jak Manufaktura w Bolesławcu, oferują nie tylko zwiedzanie całego punktu i podglądanie pracowników przy pracy. Ceramika Bolesławiec może być wykonana przez Ciebie lub Twoje dziecko. Na miejscu warto bowiem wziąć udział w specjalnych warsztatach, w których trakcie stworzysz własne dzieło sztuki. Taką ceramikę następnie się wypala i wysyła na pozostawiony przez uczestnika adres. Jest to więc doskonała pamiątka, której będzie można używać na co dzień – jeżeli np. zdecydujesz się, aby wykonać kubek na kawę lub miseczkę na śniadanie.

Czy warto odwiedzić Żywe Muzeum Ceramiki?

Podglądanie tego, jak powstaje ceramika Bolesławiec, to doskonała atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Może to być wspaniały i kreatywnie spędzony czas, który pozostanie w pamięci na dłużej. Jest to z pewnością rozrywka wyróżniająca się na tle innych aktywności. To właśnie dlatego Żywe Muzeum Ceramiki tak chętnie odwiedzają obcokrajowcy, którzy nie mają takiej możliwości u siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here