Książka sanitarna środka transportu obligatoryjna w każdym pojeździe

0
323
Książka sanitarna środka transportu obligatoryjna w każdym pojeździe

Codzienne zakupy jakich dokonuje każdy mieszkaniec wsi i miast sprawiają, że łatwo zapomina się o tym, jaką drogę muszą przebyć produkty żywnościowe, by na koniec trafiły do sklepów. Zmiany żywieniowe, zmiany klimatu, ale też wzrost świadomości zdrowotnej powoli kierują uwagę kupujących na lokalne produkty i ograniczenie zakupu produktów importowanych. Restrykcyjne przestrzeganie tej zasady nie jest jednak możliwe, szczególnie w miastach. Produkty żywnościowe zawsze bowiem muszą być przewożone środkami transportu, dostosowanymi do cech produktu i w optymalnych dla niego warunkach.

Książka sanitarna środka transportu w trosce o konsumenta

Transport żywności charakteryzuje się szczególnymi procedurami umocowanymi prawnie. Obowiązki jakie objęły wszystkich przewoźników produktów żywnościowych mają zapewnić konsumentowi bezpieczeństwo i chronić jego zdrowie. Nie ma on bowiem wpływu ani możliwości kontroli czy wyboru sposobu przewożenia żywności i doboru danego środka.

Zasady sterujące transportem żywności skutkują wykreowaniem różnorodnych narzędzi, które mają na celu weryfikację bezpieczeństwa przewozu. Jednym z takich narzędzi jest druk będący książką sanitarną środka transportu. Jest to rodzaj druku akcydensowego, który musi znaleźć się w każdym pojeździe służącym do przewożenia żywności. Instytucją nadzorującą przestrzeganie tej zasady jest Sanepid.

Zakup książki sanitarnej środka transportu online

Książka sanitarna środka transportu musi znajdować się w każdym pojeździe transportującym żywność. W każdej chwili, podczas kontroli pojazdu, ale też w trakcie załadunku czy wyładunku Sanepid ma prawo przeprowadzić kontrolę pojazdu i zweryfikować warunki, w jakich jest ona przechowywana w pojazdach.

Ten druk akcydensowy posiada stosowne podziały, w które wpisuje się ważne dla oceny parametry. Jedną z najważniejszych jest pomiar temperatury, która może zadecydować o przydatności danego produktu do spożycia. Równie istotne są informacje podające cechy dezynfekcji pojazdów mechanicznych, używanych do tego rodzaju transportu.

Książka sanitarna środka transportu dostępna jest w formacie A5, dzięki temu łatwo znaleźć dla niej miejsce w pojeździe i mieć łatwy dostęp do druku, na wypadek kontroli drogowej. Druk offsetowy natomiast sprawia, że książka jest lekka i łatwa w uzupełnianiu każdym materiałem piśmiennym.

Przepisy prawa obligują przewoźnika do posiadania tego rodzaju druku, z drugiej strony jest on dostępny w drukarniach czy w dystrybucji druków akcydensowych. Zatem warunek ten łatwo zrealizować z korzyścią dla odbiorcy końcowego, jakim jest każdy konsument.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here