Największe pomniki świata – czy znasz którychś z nich?

0
421
Największe pomniki świata - czy znasz którychś z nich?

Pomniki powstają już od tysięcy lat. Mają one najczęściej określone cele: wychwalenie czyjejś jednostki bądź upamiętnienie jakiegoś wyjątkowo ważnego dla danej społeczności wydarzenia.

W niniejszym artykule zaprezentujemy największe pomniki świata, jakie obecnie istnieją.

Statua Jedności w Indiach

Największym pomnikiem świata jest Statua Jedności w Indiach. Jej twórca i projektant to Ram Vanji Sutar. Ten gigantyczny pomnik przedstawia Vallabhbhaia Patela (zwanego też Sardarem Patelem). Patel ma ogromne dla kraju zasługi – przyczynił się do zjednoczenia 560 stanów w Indiach. Był pierwszym premierem tego kraju po II wojnie światowej. Pomnik ma wysokość 182 metrów. Zbudowany jest z żelbetu i brązu. Mieści się on w Indiach w stanie Gudźarat. Pomnik został ukończony stosunkowo niedawno, bo w roku 2018.

Wielki Budda z Leshan

Wielki Budda z Leshan to naprawdę imponujący pomnik. Ma on 71 metrów wysokości, lecz wraz z cokołem ta wysokość wynosi aż 150 metrów. Pomnik znajduje się w Chinach w prowincji Syczuan. To największy pomnik Buddy, jaki istnieje. Budowę tego pomnika rozpoczęto w 713 roku i trwała ona 90 lat. Ogromny Pomnik Buddy wraz z pobliską górą został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Statua Wolności w Nowym Jorku

Świat zachodni też może poszczycić się największymi pomnikami świata. Statua Wolności w USA to znany na całym świecie pomnik – jest to być może najbardziej rozpoznawalny pomnik, jaki kiedykolwiek istniał. Naród francuski podarował statuę Amerykanom. Projektant to sam Gustave Eiffel. Statua Wolności ma 46,5 metra wysokości. Jeśli doliczyć podstawę, osiąga ona wysokość 93 metrów.

Jezus w Świebodzinie

To niesamowite, ale na liście krajów z największymi pomnikami świata znajduje się też Polska. Chodzi oczywiście o naszego Jezusa w Świebodzinie. Figura Jezusa ma 36 metrów, a razem z podstawą tych metrów jest aż 52,5. To najwyższy pomnik Jezusa, jaki istnieje. Choć niestety, prawdę mówiąc, nie najpiękniejszy.

Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro

Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro to zdecydowanie jeden z podstawowych symboli Brazylii. Pomnik wraz z cokołem ma wysokość 38 metrów. Rozpiętość ramion Chrystusa jest imponująca: to całe 28 metrów. Co ciekawe, pomnik ten zaliczany jest do Nowych Siedmiu Cudów Świata.

Ludzie od wieków wznoszą pomniki – są one niezwykle ważną częścią światowej kultury. Czasem mają one większe, czasem mniejsze walory estetyczne. Największe pomniki świata robią ogromne wrażenie – są one majestatyczne, a nierzadko też po prostu piękne. Z pewnością warto, gdy tylko ma się ku temu sposobność, zobaczyć na żywo największe pomniki świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here