Aplikacji taśmy kinesio powinna dokładnie odpowiadać typowi schorzenia. Dzięki właściwej technice oklejania można skutecznie zniwelować dolegliwości bólowe oraz zapobiec kontuzjom, a także zmniejszyć opuchliznę i obrzęk. Jakie są metody plastrowania dynamicznego? Jak oklejanie ciała wpływa na organizm?
Właściwości taśm k – active
Plastry do oklejania to elastyczne taśmy, wykonane najczęściej z bawełny, wiskozy i nylony, a także z lateksu. W zależności od rodzaju taśmy można uzyskać odpowiednie działanie lecznicze, które jednak musi być poparte prawidłowym sposobem oklejenia. Taśmy k-active to bezinwazyjna metoda samoleczenia, której działanie opiera się na stymulowaniu partii ciała bodźcami mechanicznymi. W wyniku uniesienia skóry zwiększeniu ulega przestrzeń pomiędzy skórą, mięśniami, receptorami czuciowymi oraz więzadłami. Poprawia się w ten sposób napięcie mięśniowe oraz mikrokrążenie.
Plastrowanie dynamiczne to w pełni bezpieczna i nieinwazyjna metoda leczenia. Jak podkreślają specjaliści ze sklepu z artykułami fizjoterapeutycznymi Fizjomix, tejpy nie są nasączane żadnym środkiem farmaceutycznym, a ich skuteczność opiera się wyłącznie na działaniu stymulującym. Doskonale przylegają do skóry, powodując jej dynamiczny ruch.
Sposoby aplikacji tejpów
W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać plastry do oklejania, aplikuje się według następujących metod:
- Mięśniowa – przykleja się zawsze na naciągnięty mięsień. W celach relaksacji mięśnia kierunek klejenia biegnie od części dystalnej do proksymalnej, a w celach stymulacji w kierunku odwrotnym;
- Limfatyczna – sposób klejenia ma połączyć obrzęk z węzłem chłonnym. Jest to klejenie na rozluźnione ciało, które przypomina kształtem wachlarz;
- Więzadłowa – plastrowanie w obrębie kości, odciąża więzadła;
- Powięziowa – służy korygowaniu powięzi, poprawia funkcjonowaniu mięśni i stawów. Jest najtrudniejszą metodą aplikacji;
- Korekcyjna – bazuje na technice powięziowej, a napięcie taśmy zależne jest od stopnia bólu;
- Funkcjonalna – najpierw nakleja się bazę dystalną, a później proksymalną na końcu zakresu ruchu. Ma wspomagać osłabiony mięsień.
Odpowiednio naklejona taśma k-active powinna na skórze utrzymać się od kilku dni do tygodnia. Materiał nasączany jest klejem akrylowym medycznym, który w momencie kontaktu z ciepłem skóry aktywuje się i nabiera właściwości wodoodpornych. Dzięki temu możliwe jest noszenie plastrów kinesio także podczas kąpieli. Aplikacja musi się odbywać na dokładnie oczyszczone ciało, tylko wtedy możliwe jest uzyskanie odpowiedniej wytrzymałości plastra.