Waga rękawic bokserskich – parametr, który ma znaczenie

0
559
Waga rękawic bokserskich - parametr, który ma znaczenie

Każdy pięściarz, bez względu na wiek i doświadczenie, musi zaopatrzyć się w dobrej jakości rękawice bokserskie. To podstawowy i jeden z najważniejszych elementów wyposażenia zawodnika trenującego sporty walki. Wybór odpowiednich rękawic to niełatwe zadanie, szczególnie dla początkujących fighterów. Problemem zazwyczaj jest dobór odpowiedniego rozmiaru, który wiąże się z wagą rękawic. Dlaczego waga jest ważnym parametrem przy wyborze sprzętu?

Waga rękawic bokserskich a ich rozmiar

Na rynku dostępnych jest wiele modeli rękawic bokserskich różniących się pomiędzy sobą przede wszystkim materiałem wykonania, a także rozmiarem i wagą. W dzisiejszym artykule skupiamy się na tym drugim parametrze. Rozmiar rękawic ściśle wiąże się z ich wagą. Zazwyczaj im większa waga, tym większy rozmiar.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w sklepie bokserskim Leone Polska, który jest oficjalnym przedstawicielem znanej włoskiej marki Leone1947: Waga konkretnego modelu rękawic wyrażona jest w uncjach (symbol oz). Jedna uncja to w przybliżeniu 28,3 g, czyli rękawice w rozmiarze 10oz ważą około 283 g. Warto wspomnieć, że dostępne w sklepach sportowych rękawice występują jedynie w rozmiarach parzystych (od 8 do nawet 20 oz). Najmniejsze modele dedykowane są dzieciom, większe młodzieży i kobietom, a największe dorosłym mężczyznom o dużych dłoniach. Profesjonalni zawodnicy często dysponują dwoma lub nawet trzema parami rękawic. Osobny model wykorzystywany jest przez nich do treningu, a osobny do sparingów na ringu.

Co ma wpływ na wagę rękawic bokserskich?

Waga rękawic bokserskich to ważny parametr, który należy brać pod uwagę, wybierając odpowiedni dla siebie model. Na wagę, a co za tym idzie, rozmiar sprzętu wpływ ma jego budowa, a konkretnie ilość i jakość użytego w procesie produkcji materiału wypełniającego. W większości modeli rękawic bokserskich materiałem tym jest wysokiej jakości pianka poliuretanowa, czasem z domieszką pianki EVA lub lateksu. Im materiału wypełniającego jest więcej i jest on lepszej jakości, tym rękawice są cięższe, a dłonie pięściarza lepiej chronione. Użyte w produkcji wypełnienie wpływa również na twardość rękawic. Twardsze modele lepiej amortyzują oddawane ciosy, dzięki czemu trening w nich jest bezpieczniejszy dla zdrowia zawodnika. Bardziej miękkie i przez to lżejsze rękawice wykorzystywane są przede wszystkim podczas sparingów.

Jakie znaczenie z perspektywy zawodnika ma waga rękawic?

Dla zawodnika trenującego w rękawicach bokserskich ich waga będzie miała znaczenie przede wszystkim w kontekście obciążenia dłoni w trakcie codziennych ćwiczeń. Cięższe modele, mimo zapewniania lepszej ochrony dłoniom, w większym stopniu będą obciążać ręce, przez co pięściarz szybciej się zmęczy. Ta zależność może jednak dodatkowo zmotywować zawodnika zainteresowanego treningiem ogólnorozwojowym nad poprawą kondycji  i wytrzymałości. Noszenie cięższych rękawic pobudza do większego wysiłku, przez co trening staje się intensywniejszy i przynosi lepsze rezultaty. Warto wziąć to pod uwagę zastanawiając się nad wagą kupowanych rękawic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here