Czym się kierować przy wyborze nici dentystycznej?

0
572
Czym się kierować przy wyborze nici dentystycznej?

Nić dentystyczna pomaga w skuteczny sposób pozbyć się zalegających resztek jedzenia i wyeliminować płytkę nazębną z powierzchni zębów. Jej regularne stosowanie przyczynia się zatem do zapobiegania rozwojowi próchnicy i chorób dziąseł. Kluczem do sukcesu będzie w tym przypadku prawidłowe użytkowanie oraz właściwy dobór produktu. Którą nić wybrać, jaka będzie najlepsza?

Grubość i kształt nici

Na rynku występują nici dentystyczne o różnej grubości, które są przeznaczone dla różnych pacjentów. Te grubsze będą nadawać się dla osób z szerokimi przestrzeniami międzyzębowymi. W innym przypadku lepiej sprawdzą się nici cienkie.

Innym kryterium jest kształt nici. Okrągłe będą lepiej czyścić duże przestrzenie między zębami, a płaskie są dla zębów ciasno osadzonych.

Tańsza czy droższa?

Cena nici dentystycznej zależy od miejsca zakupu oraz od producenta. Nie bez znaczenia jest też jakość materiału, z którego produkt wykonano.

Z pewnością większej wiedzy dostarczy porada dentysty, który będzie się kierować przede wszystkim konkretnymi potrzebami pacjenta, a nie przedziałem cenowym nici – wyjaśnia specjalista z kliniki stomatologicznej ARTDENT.

Najtańsze opakowania kosztują kilka złotych, te ze średniej półki cenowej – kilkanaście, a najdroższe nici to już wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.

Inne kryteria doboru nici dentystycznych

Dobór uzależniony jest też od innych parametrów, takich jak woskowanie (które sprawia, że nić łatwiej przechodzi przez przestrzenie międzyzębowe), wybielanie, fluoryzowanie (dla lepszej ochrony przeciwpróchniczej), aromatyzowanie (np. ekstraktem z mięty pieprzowej dla utrzymania świeżego oddechu).

To, jaki wariant ostatecznie wybierze klient, zależy od jego indywidualnych preferencji.

Prawidłowe użytkowanie nici dentystycznych

Nawet najlepsza nić, jeśli jest nieprawidłowo użytkowana, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, a sama czynność nitkowania będzie po prostu pozbawiona sensu. Dlatego tak ważne jest, by znać zasady właściwego stosowania tego narzędzia.

W razie wątpliwości warto udać się do zaufanego dentysty, który w ramach rutynowej konsultacji stomatologicznej dodatkowo przeprowadzi krótki instruktaż używania nici dentystycznej. Dzięki temu pacjent będzie mógł z powodzeniem zastosować się do reguł w warunkach domowych, a proces pielęgnacji jamy ustnej będzie przebiegać prawidłowo.

Przechodząc do meritum: na początku oderwij około 30 – 50 cm nici i owiń ją wokół środkowych palców. W kolejnym kroku należy napiąć fragment nici (o długości około 3 – 5 cm) i umieścić go między zębami. Gdy już dojdzie ona do linii dziąsła, zawiń ją wokół zęba na kształt litery C i czyść przestrzeń powolnymi ruchami (góra-dół).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here