Uprawianie wybranej aktywności fizycznej może przyjmować różną formę. Na przykład narciarstwo nie jest jednakowe w każdym przypadku. Dowodem na to, że sport jest absolutnie nieoczywisty i może występować w rozmaitych wersjach, jest freeride. W dzisiejszym artykule opowiemy nieco szerzej o tej kwestii, wyjaśniając między innymi, jak powinno być rozumiane słowo „freeride” i jak należy je traktować w kontekście narciarstwa.
Jak może być rozumiane freeride i jaki ma związek z narciarstwem?
Termin „freeride” może być rozumiany dwojako. Z jednej strony może być używany w kontekście nieformalnej dyscypliny sportów ekstremalnych, która polega na zjazdach przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonego roweru. Freeride to jednak nie tylko bardzo popularna w ostatnich latach dyscyplina kolarstwa ekstremalnego. Opisywane przez nas słowo stosowane jest także w kontekście między innymi snowboardu czy narciarstwa – czemu dowodzą szkolenia freeride’owe organizowane przez takie ośrodki jak Extreme Homies School z Mysłowic.
Jak więc rozumieć termin „freeride”? Słowo to używane jest do określenia ekstremalnej jazdy, na przykład na nartach, w stosunkowo trudnym terenie. To, co wyróżnia freeride na tle typowej jazdy na nartach, to jazda w niekorzystnych warunkach, poza przygotowanymi trasami, a więc konieczność większego skupienia myśli i wypracowania odpowiedniej techniki jazdy. Poza tym styl jazdy freeride wymaga wyposażenia się w specyficzny sprzęt narciarski. Narty, które będą wykorzystywane do uprawiania tej aktywności fizycznej, powinny cechować się odpowiednią konstrukcją i szerokością. Dodatkowo powinna je wyróżniać właściwa wyporność. Są zdecydowanie odmienne od tradycyjnych nart zjazdowych. Jakie dokładnie powinny być narty do freeride? Do cech takiego sprzętu, który jest wykorzystywany między innymi na obozach Freeride Camp organizowanych przez EH School, należy przede wszystkim szerokość pod butem wynosząca przynajmniej 100 mm i długość większa o ok. 15 cm od wzrostu użytkownika.
Jak nauczyć się freeride?
Nauka freeride wymaga samozaparcia i wielu prób, podczas których wypracowuje się odpowiednią technikę jazdy. Ze względu na to, że jest to styl jazdy ekstremalnej, nie należy uczyć się go samodzielnie. Szkoły narciarskie, takie jak EH School, organizują dla miłośników sportów zimowych liczne atrakcje w postaci specjalnych szkoleń i wyjazdów, podczas których uczniowie mogą nabywać pożądane umiejętności, także w zakresie freeride.