W jaki sposób analizować i księgować fakturę VAT?

0
260
W jaki sposób analizować i księgować fakturę VAT?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą rozliczają się z kontrahentami za pomocą faktur. Choć w firmie może w ciągu miesiąca może wystąpić ich wiele, często przedsiębiorcy zastanawiają się, w jaki sposób przeanalizować oraz zaksięgować fakturę. Na co w szczególny sposób warto zwrócić uwagę?

Kwota netto i VAT

Faktura Vat zawiera bardzo wiele pozycji, jednak tymi, które szczególnie interesują przedsiębiorcę, jest kwota netto oraz wartość podatku VAT. Te dwie sumy należy bowiem wprowadzić do ksiąg osobno, chyba że podatnik nie jest vatowcem. Wtedy też księguje się je jako koszt. Pozostaje pytanie, czy podatnik ma prawo każdą fakturę ująć w kosztach? Niekoniecznie, ponieważ koszt podatkowy musi być związany bezpośrednio z działalności firmy. Musi on przyczyniać się do powstania lub zabezpieczania źródeł przychodu, a także nie może figurować na liście wydatków, które w żadnym przypadku nie stanowią kosztu podatkowego. Jeśli wydatek ma charakter niepodatkowy, to nie można za jego pomocą obniżyć podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Księgowanie faktur sprzedażowych

Przedsiębiorcy nie tylko otrzymują faktury Vat, ale również sami je wystawiają swoim kontrahentom. Jak zaksięgować fakturę sprzedażową? Tego rodzaju dokument także zawiera wyszczególnioną kwotę netto oraz podatek VAT. Wartość netto powinna figurować w księgach podatkowych jako taka, od której będzie trzeba zapłacić podatek dochodowy. Warto mieć na uwadze, że o ile niektóre koszty nie mają charakteru podatkowego, o tyle zdecydowana większość przychodów podlega opodatkowaniu. Przedsiębiorców nie dotyczy więc ustawowa, krótka lista ewentualnych wyłączeń. Podatek VAT z faktury sprzedażowej ma charakter podatku należnego, który trzeba będzie odprowadzić na konto urzędu skarbowego. Oczywiście można go obniżyć o wartość podatku naliczonego w danym okresie, niemniej jednak tutaj ponownie – nie każdy VAT możemy odliczyć, lecz każdy będziemy musieli zapłacić na rzecz US. Faktem jest więc, że księgowanie faktur sprzedażowych nie powinno być problematyczne, w przeciwieństwie do księgowania faktur zakupowych, które nie zawsze podlegają jednoznacznej kwalifikacji podatkowej.

Jak księgować faktury?

Samodzielne księgowanie faktur może być stosunkowo trudne, dlatego wielu przedsiębiorców powierza to zadanie doświadczonym księgowym. Niemniej jednak bez względu na to, kto podejmuje się księgowania, pomocny może okazać się dobry program do prowadzenia ksiąg podatkowych. Z jego pomocą wiele operacji można zautomatyzować, a więc znacznie skrócić czas ich wykonania. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że programy księgowe nie są idealne – ich użytkowanie wymaga posiadania dużej wiedzy, bowiem za popełnione błędy zawsze odpowiada przedsiębiorca, a nie program.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here