Regularne jedzenie posiłków – dlaczego jest tak ważne?

0
632
Regularne jedzenie posiłków – dlaczego jest tak ważne?

Zapewnienie sobie optymalnej diety to jeden z najważniejszych elementów zdrowego trybu życia i profilaktyki wielu często występujących chorób cywilizacyjnych. Optymalna dieta to oczywiście dieta, która jest dobrze zbilansowana, czyli potrafi zapewnić organizmowi odpowiednią ilość wszystkich niezbędnych mu witamin i składników odżywczych. Optymalna dieta to jednak również regularne jedzenie posiłków. W naszym artykule skupiamy się na tym drugim elemencie. Tłumaczymy, co to znaczy jeść regularnie, dlaczego jest to tak ważne i co zrobić, że to sobie ułatwić.

Co to znaczy jeść regularnie? Dlaczego jest to tak ważne?

Regularne jedzenie posiłków to termin, który często można usłyszeć w trakcie wizyty u lekarza czy u dietetyka. Jest to określenie, pod którym znajduje się porada dotycząca jedzenia odpowiedniej ilości posiłków w trakcie dnia, w regularnych odstępach czasowych. Większość z nas z przyzwyczajenia, jeszcze z czasów dzieciństwa, zjada przynajmniej 3 posiłki dzienne, które powinny nam zapewnić odpowiednią ilość energii na cały dzień. Tymi posiłkami są śniadanie, obiad i kolacja. Według wielu z nas każdy z tych posiłków powinien być odpowiednio duży, żeby spełnić wszystkie nasze wymagania. Czy jednak taki sposób żywienia jest na pewno najlepszy? Zdecydowanie nie!

Na temat regularnego jedzenia porozmawialiśmy trochę z naszym rozmówcą, doradcą klientów ze sklepu ze zdrową żywnością online Batom.pl. Zadaliśmy pytanie, dlaczego jedzenie 3 dużych posiłków w ciągu dnia nie jest najlepszym rozwiązaniem, oto jaką otrzymaliśmy odpowiedź:

Według zasad prawidłowego żywienia każdy człowiek, żeby móc sobie zapewnić odpowiednio dużo energii na cały dzień, powinien zjadać nie 3 duże, tylko 5 odpowiednio mniejszych posiłków dziennie. Powód jest bardzo prosty. Jedzenie rzadziej większych posiłków sprawia, że żołądek nie ma po prostu czasu na ich prawidłowe trawienie, co wpływa m.in. na pogorszenie naszej aktywności metabolicznej i sprzyja powstaniu problemów z otyłością.

Nie tylko śniadanie, obiad i kolacja – Zaplanuj coś więcej!

Jeśli więc chcemy cieszyć się dobrą sylwetką, dobrym zdrowiem i optymalną ilością energii do wykonywania codziennych czynności, powinniśmy zadbać o to, żeby wzbogacić naszą dietę o dodatkowe 2 posiłki i jednocześnie też, żeby nie jeść tak dużo na śniadania, na obiady, a już na pewno nie na kolację niedługo przed położeniem się spać. Regularne spożywanie posiłków o określonych porach dnia powinno być bardzo ważne dla każdego. Szczególnie jednak dotyczy to osób, które mają różnego rodzaju problemy z układem pokarmowym, osoby borykające się z problemem nadwagi lub niedowagi, kobiety w ciąży, kobiety karmiące czy diabetycy. Wprowadzenie regularnych posiłków znacznie usprawni prace organizmu i będzie miało pozytywny wpływ na walkę z różnego typu nieprzyjemnymi objawami.

Przerwy między kolejnymi posiłkami powinny wynosić około 2-4 godzin. Jeżeli chce nam się jeść szybciej, to znaczy, że poprzedni posiłek nie był dobrze dopasowany do naszych potrzeb. Co to znaczy posiłek? Pełnoprawny posiłek to niekoniecznie musi być duże danie czy dwie lub trzy kanapki. Posiłkiem jest także różnego rodzaju zdrowa żywność, czyli przekąski czy świeże soki warzywne lub owocowe. Na początku dla wielu osób trudnością w regularnych spożywaniu posiłków na pewno będzie właściwe zaplanowanie tego, co dokładnie będzie się jadło w trakcie dnia. Ale gwarantujemy, że po pewnym czasie już takich problemów nie będzie, ponieważ szybko się do tego planowania i do takiego sposobu żywienia przyzwyczaimy.  

Stopniowo zwiększaj lub zmniejszaj ilość posiłków

Stojąc przed wyzwaniem, zaplanowania regularnego spożywania posiłków, należy stopniowo zmieniać swoje przyzwyczajenia. Jeżeli z jakiegoś powodu do tej pory jedliśmy tylko 2 większe posiłki dziennie, powinniśmy zacząć od dodania trzeciego, jeżeli jedliśmy tylko śniadanie, obiad i kolację, na początku dodajmy np. jeszcze drugie śniadanie. Nie każdemu bowiem może się łatwo udać w taki sposób zmienić soje przyzwyczajenia, żeby od razu z 2 lub 3 posiłków przejść na 5. Powinno się więc to robić stopniowo. W drugą stronę też to działa i jeżeli ktoś ma w zwyczaju podjadanie przez cały dzień, zamiast od razu zaplanować 5 poważniejszych posiłków i jedzenie co 3-4 godziny, najpierw może np. zacząć jeść co 2 godziny i stopniowo zwiększać czas pomiędzy kolejnymi przekąskami i posiłkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here