Środki do dezynfekcji

0
492
Środki do dezynfekcji

Zarówno czyszczenie, jak i dezynfekcja są ważne dla ograniczenia rozprzestrzeniania się chorób wirusowych. Niektóre wirusy mogą pozostawać zdolne do życia przez wiele godzin lub dni na powierzchniach wykonanych z różnych materiałów. Czyszczenie powierzchni, a następnie dezynfekcja, jest najlepszą praktyką zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób wirusowych w miejscu pracy i nie tylko. Niezbędne są przy tym środki do dezynfekcji.

Środki do dezynfekcji – dlaczego warto je stosować?

Czyszczenie odnosi się do usuwania zarazków, brudu i zanieczyszczeń z powierzchni. Dezynfekcja odnosi się do stosowania środków chemicznych do zabijania zarazków na powierzchni. Dezynfekcja niekoniecznie oczyszcza brudne powierzchnie lub usuwa zarazki, ale poprzez zabijanie zarazków, które pozostają na powierzchni po czyszczeniu, dezynfekcja może dodatkowo zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji. Wiele chemicznych środków dezynfekujących może być szkodliwych dla pracowników, jeśli są używane w sposób niebezpieczny i / lub niewłaściwie używane. Dlatego ważne jest, aby środki dezynfekujące były odpowiednio dobrane, a także stosowane, aby zapewnić skuteczną dezynfekcję oraz uniknąć obrażeń osób oraz uszkodzeń powierzchni.

Na czym polega dezynfekcja?

Dezynfekcja jest istotną częścią procesu antyseptycznego, a oznacza właściwie: „doprowadzenie martwego lub żywego materiału do stanu, w którym nie może już zakażać”. Do dezynfekcji można stosować metody chemiczne lub fizyczne. Istnieją różne listy przetestowanych środków dezynfekujących i metod, w których są one wymienione zgodnie z różnymi obszarami zastosowania: higieniczna i chirurgiczna dezynfekcja rąk, środki odkażające skórę, dezynfekcja powierzchni, narzędzi, prania i pomieszczeń oraz dezynfekcja odpadów. Niektóre z tych środków są częścią podstawowej higieny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here