Usługi Family Office – co warto o nich wiedzieć?

0
404
Usługi Family Office - co warto o nich wiedzieć?

Prowadzenie własnej firmy jest dla wielu osób prawdziwą pasją. Zawsze przychodzi jednak moment, w którym konieczne jest przekazanie sterów przedsiębiorstwa przedstawicielom młodszego pokolenia. Usługi family office mają służyć – miedzy innymi – temu, by odbyło się to sprawnie i zgodnie z wolą właściciela firmy.

Usługi family office – dla kogo są przeznaczone?

Z usług w zakresie planowania sukcesji korzystają głównie osoby zamożne. Usługi family office pozwalają na dużą swobodę w dysponowaniu majątkiem, zarówno jeżeli idzie o jego przekazanie za życia danej osoby, jak i jego rozdysponowanie na wypadek śmierci. Dzięki zaawansowanej wiedzy kancelarii prawnych, świadczących usługi tego typu, istnieje możliwość stworzenia rozwiązań które zoptymalizują podatki podczas transferu majątku, chroniąc go przed uszczupleniem.

Usługi family office są też często połączone z doradztwem inwestycyjnym. Obejmuje ono nie tylko dobór odpowiednich aktywów, ale również wybór odpowiednich form prawnych, w ramach których działalność w tym zakresie winna być prowadzona. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie optymalnych pod względem prawnym i podatkowym konstrukcji, służących zarówno do bieżącego sterowania przepływami pieniężnymi, jak i do zabezpieczenia bytu rodziny.

Z usług family office korzystają w praktyce różne grupy klientów. Są to zarówno osoby zbyt pochłonięte prowadzoną przez siebie działalnością, by zająć się planowaniem sukcesji majątku, jak i takie, dla których standardowe rozwiązania, oferowane przez polskie prawo, wydają się niewystarczające. W wielu wypadkach pracownicy kancelarii, świadczących usługi  z tego zakresu, pomagają rozwiać też wątpliwości prawne dotyczące możliwości dysponowania majątkiem.

Usługi family office – jakim celom służą?

Osoby zainteresowane usługami family office mają różnorakie cele. Podstawowym jest oczywiście zapewnienie bezproblemowego przekazania majątku wskazanym osobom (niekoniecznie tym, które przewiduje polskie prawo spadkowe). Zastosowanie tej usługi może być jednak znacznie szersze. W wielu sytuacjach zdarza się, że przekazanie udziałów i władzy w przedsiębiorstwie dotyczy osoby, która planuje przejść na wcześniejszą emeryturę i cieszyć się urokami życia. Bywa również i tak, że usługi maja zoptymalizować zarządzanie majątkiem i zapewnić dostatnie życie rodzinie.

W każdej jednak sytuacji świadczenie usług family office, ze względu na złożoność prawną kwestii, których dotyczy, winno być powierzone osobom o najwyższych kwalifikacjach. Dzięki temu uzyskuje się pewność, że sprawy rodzinne będą biegły w sposób niezakłócony, niezależnie od okoliczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here